Przejdź do treści strony Przejdź do menu Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do mapy biuletynu
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Reset:
Lektor:

Stanowisko Nr 2/2023 Rady Miejskiej w Przemyślu z dnia 3 listopada 2023 r. w sprawie zwiększenia w budżecie miasta na 2024 rok środków finansowych przeznaczonych na dodatki motywacyjne dla nauczycieli pracujących w przemyskich placówkach oświatowych.

Stanowisko Nr 2/2023
Rady Miejskiej w Przemyślu
z dnia 3 listopada 2023 r.

w sprawie zwiększenia w budżecie miasta na 2024 rok środków finansowych
przeznaczonych na dodatki motywacyjne dla nauczycieli
pracujących w przemyskich placówkach oświatowych

 

Na podstawie art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2023 poz. 40 z późn. zm.) — Rada Miejska w Przemyślu

§ 1

Rada Miejska w Przemyślu wyraża przekonanie, że środki przeznaczone na dodatki motywacyjne dla nauczycieli pracujących w przemyskich placówkach oświatowych są rażąco niskie. W świetle powyższego konieczne jest ujęcie w przyszłorocznym budżecie miasta zdecydowanie większej kwoty dla dyrektorów szkół, którymi może dysponować kadra kierownicza placówek oświatowych, w ramach środków finansowych przeznaczonych na dodatki motywacyjne dla nauczycieli zatrudnionych w przemyskich placówkach.

W piśmie od członków rad pedagogicznych wskazanych w nim szkół z dn. 16.10.2023, skierowanym między innymi do radnych można przeczytać, że wyrażone jest niezadowolenie ze stawki dodatku motywacyjnego, który jest przyznawany nauczycielom w Przemyślu. Autorzy pisma wskazują, że w 2022 roku, dodatek średnio na jednego nauczyciela w Przemyślu był nawet około 6-7 krotnie mniejszy niż w niektórych gminach w Powiecie Przemyskim. Dla przykładu: w/w piśmie wskazuje się, że dodatek średnio na jednego nauczyciela w Przemyślu to 38 zł, zaś w Medyce - 250 zł, natomiast w Gminie Przemyśl ok. 200 zł.

Uważamy, że brak zwiększenia tego dodatku od przyszłego roku będzie w dalszym ciągu niesprawiedliwy dla nauczycieli przemyskich placówek oświatowych, którzy zasługują na to, aby był zdecydowanie wyższy. Jest to także degradacja oczekiwań nauczycieli, tym bardziej w porównaniu z innymi gminami Ziemi Przemyskiej, gdzie jest on większy. Nie mamy wątpliwości, że w ten sposób w gminach ościennych bardziej dowartościowuje się nauczycieli i docenia się ich pracę.

Nasze stanowisko w tej sprawie jest zdecydowane i uważamy, że powinno ująć się kilkakrotnie większą w porównaniu do lat poprzednich kwotę przeznaczoną na dodatki motywacyjne w przyszłorocznym budżecie i od stycznia 2024 roku powinny być o wiele większe stawki dla Naszych Nauczycieli.

§ 2

Zobowiązuje się Przewodniczącego Rady Miejskiej w Przemyślu do przekazania niniejszego stanowiska Prezydentowi Miasta Przemyśla, Zarządowi Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Przemyślu, Region Ziemia Przemyska NSZZ "Solidarność” w Przemyślu, Rady Pedagogiczne Przemyskich Placówek Oświatowych.

 

Przewodniczący
Rady Miejskiej

 

Robert Bal


PDFStanowisko Nr 2.2023.pdf (205,02KB)