Kolczykowanie zwierząt - informacja POD ARiMR
W związku ze zmianą sposobu zaopatrywania posiadaczy zwierząt w kolczyki a jednocześnie kończącą się pulą kolczyków dla bydła, bezpłatnie wydawanych dotychczas przez Biura Powiatowe ARiMR, pragnę Państwa poinformować o konsekwencjach wynikających w tym zakresie z przepisów ustawy o Systemie Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt /Dz.U. Nr. 91 poz. 872/ z dnia 30 kwietnia 2004r. oraz o działaniach podjętych przez Podkarpacki Oddział Regionalny, mających na celu złagodzenie problemów przy upowszechnianiu nowej formy zaopatrzenia w kolczyki.
Omawiana ustawa pozwala na wdrażanie jednolitego systemu zgodnego z wymogami unijnymi, którego nadrzędnym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa żywności i obrotu żywnością.
Odpowiednie oznakowanie i wpisanie do rejestru zwierząt daje możliwość szybkiego stwierdzenia pochodzenia i miejsca przebywania tych zwierząt oraz prowadzenia efektywnej kontroli chorób zakaźnych.
Aktualnie kolczyki dopuszczone do znakowania zwierząt gospodarskich na terenie Polski można nabywać jedynie u producentów z "Listy dostawców kolczyków lub duplikatów kolczyków dla zwierząt gospodarskich" prowadzonej przez ARiMR.
Kolczyki dla zwierząt gospodarskich można nabywać za pośrednictwem Biur Powiatowych ARiMR lub bezpośrednio u dostawcy wybranego z listy. Natomiast duplikaty kolczyków wyłącznie za pośrednictwem Biur Powiatowych.
Aby zamówić kolczyki dla bydła, owiec albo kóz, posiadacz zwierząt musi złożyć wniosek o przydzielenie puli numerów identyfikacyjnych w Biurze Powiatowym ARiMR. Otrzymany wydruk z numerami oraz pieczątką „Autoryzowane do produkcji" dołączyć do składanego zamówienia, w którym obowiązkowo muszą być podane; numer siedziby stada, numery zamawianych kolczyków wraz z określeniem gatunku zwierząt, dla którego są zamawiane oraz oświadczenie, że „zobowiązuje się do uiszczenia stosownych opłat i odbioru zamówionych kolczyków zgodnie z warunkami określonymi w cenniku dostawcy". Zamówienie należy przesłać na adres wybranego dostawcy.
Przy zamówieniu kolczyków za pośrednictwem Biura Powiatowego ARiMR posiadacz zwierząt wypełnia formularz zamówienia z zaznaczeniem wybranego dostawcy oraz dołącza odpowiedź z przydzieloną pulą numerów. Biuro Powiatowe wysyła zamówienie do wybranego dostawcy.
Posiadacz trzody chlewnej nie składa wniosku o przydzielenie puli, gdyż świnie są znakowane numerem stada.
Posiadacze zwierząt regulują płatności związane z zamówionymi kolczykami na zasadach przyjętych przez Dostawcę. Agencja nie pobiera żadnych opłat związanych z zamawianiem kolczyków.
Szczegółowe dane dostawców oraz cenniki są dostępne w każdym Biurze Powiatowym ARiMR oraz na stronie internetowej Agencji.
Autor: Janusz Dedio
Autor: Janusz Dedio