Przejdź do treści strony Przejdź do menu Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do mapy biuletynu
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Reset:
Lektor:

Dotacje na prace remontowo – konserwatorskie z budżetu miasta w 2008r.

W 2008r. z budżetu Gminy Miejskiej Przemyśl udzielono dotacji na prace remontowo – konserwatorskie przy następujących obiektach:
 
1)    Klasztor Św. Marii Magdaleny Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych – Franciszkanie w Przemyślu
      Dotacja została przekazana na konserwację obrazu „Ostatnia Wieczerza” z refektarza Klasztoru OO. Franciszkanów.
      Obraz został przywieziony w czasie wojny ze Lwowa, obecnie znajduje się w refektarzu  klasztornym. W okresie Wielkopostnym stanowi tło dekoracji Wieczernika w kaplicy kościoła OO. Franciszkanów.
 
2)      Archidiecezja Przemyska Obrządku Łacińskiego w Przemyślu
        Dotacja została przekazana na prace remontowo – konserwatorskie polegające na wymianie konstrukcji więźby dachowej i pokrycia dachowego wraz z wymianą stropu nad II piętrem budynku dawnego Kolegium Jezuitów przy Placu Czackiego 2 w Przemyślu.
Budynek Dawnego Kolegium Jezuickiego jest istotnym elementem urbanistycznym przemyskiego Starego Miasta, pochodzący z XVII – XVIII w. Prace przy więźbie dachowej oraz pokryciu dachu były kolejnym etapem działań, mającym na celu poprawę stanu zachowania całego obiektu.
 
3)      Klasztor OO. Karmelitów Bosych i Kościół Św. Teresy OO. Karmelitów Bosych w Przemyślu.
     Dotacja została przyznana na realizację prac rewaloryzacyjnych elewacji frontowej zespołu Kościoła i Klasztoru.
Prace m. in. polegały na naprawie uszkodzonych elementów tynków oraz przywróceniu pierwotnej kolorystyki i bogatego wystroju elewacji. Prace konserwatorskie fasady kościoła stanowiły końcowy etap rewaloryzacji zabytkowego Zespołu Klasztornego.
 
4)     Archikatedra Rzymskokatolicka p.w. Św. Jana Chrzciciela i Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Przemyślu
      Dotacja została przekazana na pełną konserwację witraży w nawie bocznej – prawej Archikatedry i kaplicy Fredrów.
Był to kolejny etap prac przy witrażach Archikatedry, które trwały od 2006r. Od tamtej pory dokonano konserwacji witraży w prezbiterium, w zakrystii i kaplicy Drohojowskich.
 
5)      Kościół parafialny p.w. Św. Józefa – Salezjanie w Przemyślu
     Dotacja została przyznana na remont zewnętrznych galerii balkonowych nad nawami bocznymi wokół kościoła jak również na prace remontowo – konserwatorskie polegające na wymianie więźby dachowej oraz na pokryciu blachą miedzianą południowej (lewej) nawy bocznej kościoła.
Kościół Salezjanów p.w. św. Józefa zbudowany został w latach 1912-1914, wg projektu Mario Ceradiniego, neogotycki z elementami romańskimi od zewnętrz, nawiązujący do gotyckiej architektury włoskiej i polskiej.
 
6)      Kamienica przy ul. Franciszkańska 5/Serbańska 2 w Przemyślu
    Dotacja została przyznana na wykonanie remontu balkonu na elewacji południowej (od ul. Franciszkańska 5) oraz na wymianę witryn i drzwi wejściowych do lokalu apteki zlokalizowanej w ww. kamienicy.
Obiekt został wzniesiony z końcem XVIII, jest przykładem reprezentacyjnej budowli śródmiejskiej o bogatym wystroju  elewacji  frontowych.
 
7)      Willa „Zofiówka”, ul. Żeromskiego 19 w Przemyślu
       Dotacja została przyznana na realizację prac remontowo – konserwatorskich przy elewacji frontowej willi. Willa „Zofiówka” jest charakterystycznym przykładem piętrowej willi usytuowanej w ogrodzie, pochodzącej z okresu międzywojennego.
 
8)      Zespół Klasztorny Sióstr Karmelitanek Bosych w Przemyślu
     Dotacja została przyznana na prace remontowo – konserwatorskie konstrukcji więźby dachowej w budynku Klasztoru. Prace polegały na wymianie pokrycia dachu,  więźby, na wykonaniu obróbek blacharskich oraz przemurowaniu kominów. Zespół klasztorny SS Karmelitanek Bosych jest najwyżej położonym zespołem klasztornym na terenie miasta.
 
9)      Zgromadzenie Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego w Przemyślu
                  Dotacja została przyznana na prace remontowo – konserwatorskie  elewacji    budynku Domu Formacyjnego Sióstr Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca   Jezusowego wraz z wymianą stolarki okiennej. Budynek Zgromadzenia   Najświętszego Serca Jezusowego pod względem architektonicznym   i krajobrazowym jest ważnym elementem zabudowy miasta. Ze względu na osobę fundatora – Św. Józefa Sebastiana Pelczara, stanowi cenną pamiątkę historyczną o znaczeniu ponadregionalnym.